Avdelningen för socialpsykatri, alkohol och narkotika medverkar vid European Social Networks konferens i Prag

I juni kommer vi  att vara representerade vid en konferens i Prag. Konferensen hålls inom ramen för Tjeckiens ordförandeskap i EU.  Tema för konferensen är “Quality and Performance in social services in Europe – better outcomes for people”

prag-annons-web

Vi skickade ett förslag till work-shop som rörde brukarinflytande, egenmakt, kognitiva hjälpmedel och vikten av självständighet, delaktighet och inflytande över sitt eget liv.

I januari kom en bekräftelse att vi var antagna att medverka. Tillsammans med en verksamhet i Danmark som heter ”Specialisterne” ska vi leda en work-shop med temat ”Supporting a normal lifestyle for people with invisible disabilities”.

Vi som medverkar är Inger Granhagen och Inger Olsson.

För den som är intresserad, på http://www.esn-eu.org/prague/eng/index.html finns det mer att läsa om konferensen och under rubriken ”Programme” finns samtliga Workshops 2009 registrerade. Där finns även information om vårt program och diskussionsfrågor för workshopen.

Om aspbladet

Tidningen ASP Bladet, utgiven av Kooperativet Mediagruppen Karlstad med fokus på sociala frågor i solstaden. Chefredaktör är Robert Halvarsson. Frågor? Maila: kontakt@mediagruppen-karlstad.se

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s